O ZESPOLE


SKŁAD


fot. A. Bogdziun (Fotograty.pl)

NORTH CAPE - to jeden z niewielu zespołów, który konsekwentnie wyraża swoją fascynację muzyką a cappella.
Wieloletni rozwój muzyczny grupy spowodował wytworzenie się oryginalnego stylu i brzmienia, przy poszanowaniu możliwości najdoskonalszego instrumentu, jakim jest ludzki głos.
Zespół powstał w Pszczynie w połowie 1995 r. z inicjatywy Łukasza Malcharka
i Michała Mrozika. Pierwotny repertuar grupy składał się z szant, oryginalnych morskich ballad, a także własnych utworów stylizowanych na szanty. Od połowy 1996 r. poszerzył się o utwory folkowe i standardy muzyki gospel. Zaczęły się także pierwsze sukcesy artystyczne.
Po udanym debiucie na "Sari` 96" w Żorach, NORTH CAPE po raz pierwszy zaśpiewał przed półtoratysięczną widownią w hali katowickiego "Spodka" na "Tratwie" i otrzymał Nagrodę Rady Miasta Katowic. Później pojawiło się I miejsce na XII "Mini Shanties" w Stalowej Woli i Nagroda Główna na festiwalu "Bezan `97" w Tarnowie. Od 1997 r. NORTH CAPE koncertował wielokrotnie na terenie całego kraju, zdobył wiele nagród i umocnił swą pozycję w czołówce wykonawców szanty klasycznej.
Na przełomie 1998 i 1999 r. zespół nagrał swoją pierwszą płytę "Szanty i pieśni morza a cappella", która ukazała się w formie kasety magnetofonowej staraniem wydawnictwa fonograficznego JoterMusic.
Od tego momentu zespół konsekwentnie rozszerzał swój repertuar wzbogacając go dodatkowo o standardy muzyki rozrywkowej, wykonywanej wyłącznie a cappella.
Pod koniec sierpnia 2002 roku ukazała się druga płyta NORTH CAPE, zatytułowana "Pieśni spod żagli", zawierająca szanty i pieśni morza z różnych, czasami bardzo egzotycznych regionów świata. W nagraniach kilku utworów wziął gościnnie udział znakomity szantymen z Anglii - Ian Woods. Premiera płyty miała miejsce podczas letniej edycji tyskiego festiwalu "Port Pieśni Pracy".
W 2003 roku zespół wystąpił w telewizyjnym programie Niny Terentiew „Bezludna Wyspa”, oraz był gościem telewizyjnego koncertu z okazji 650-ciu lat miasta Olsztyna.
Od 2007 roku zespół koncertował już sporadycznie, a w związku z nagromadzeniem się zbyt dużej ilości pozaartystycznych zajęć zmuszony został do zawieszenia działalności. Spowodowało to nieuchronny transfer wokalistów do innych śląskich zespołów szantowych.
Jesienią 2010 roku zespół reaktywował swoją działalność i w odświeżonym składzie rozpoczął kolejny rozdział swojej artystycznej drogi. Jej podsumowaniem jest najnowsza płyta zespołu pt. "A’cappella dookoła świata", której premiera miała miejsce w dniu 25.05.2013 na łódzkim "Kubryku". Jest ona próbą zupełnie nowego – świeżego spojrzenia na muzykę a'cappella.
Od ponad dwudziestu już lat zespół NORTH CAPE pozostaje wierny zasadzie, że najszlachetniejszym instrumentem jest ludzki głos...BYLI CZŁONKOWIE


Maciej "Dziura" Jureczko
Michał "Kox" Potrzebka
Michał "Mroza" Mrozik
Łukasz "Łuckasz" Drzewiecki
Piotr "Qdyś" Wiśniewski
Krzysztof "Mietek" Skorupka
Grzegorz "Pikuś" Pikuła
Szymon "Stary" Dawczyński


Juliusz "Bufet" Krzysteczko - bas

          "A gdy wrócimy z morza tu
           morską przeklinając sól,
           Panny będą tańczyć w krąg
           na morze nie wypuszczą z rąk"

Poza "Tyrionem" najmłodszy stażem Kejp, bas w chórze Opery Śląskiej. W latach 2007-2012 związany z zespołem "Brasy". Jego "potężna" postura przyprawia o kompleksy pozostałych kolegów, a niski i namiętny głos wprawia w drżenie niejedno kobiece serce.


Michał „Bagis” Bagniewski - baryton

          "Gdy bezdenny kipi nurt,
            Bałtyk huczy wokół burt,
            Mężne serce, silna dłoń,
            pokonują morską toń"


Pomimo inżynierskiego wykształcenia, miłość do muzyki wzięła górę nad miłością do śrubek. Na co dzień śpiewa w chórze Opery Śląskiej. Chodząca pozytywna energia. Bujne "afro" jest jego znakiem szczególnym.


Krzysztof „Tyrion” Ściepłek - tenor

          "Na brzegu naszych panien moc
           Żegnała nas, szlochając wciąż,
           Lecz my płyniemy w długi rejs,
           Daleko stąd do Frisco Bay."


Najnowszy "nabytek" zespołu (2015), wywodzący się z zespołu "Shantażyści".


Łukasz „Kuka” Malcharek - tenor

          "Do przodu i w tył,
           do przodu i w tył,
           Musisz tak cierpieć,
           skazańcemś był"


Współzałożyciel NORTH CAPE. Z zamiłowania gadżeciarz, z wykształcenia historyk, parający się zawodowo handlem w szeroko pojętej branży wodociągowej. Tekściarz, edytor i konferansjer.


Paweł „Pavella” Malcharek - tenor

          "W tawernach śpiew,
           zabawy czas,
           Kompanów zawsze pełen bar,
           a w duszy radość zagra"


Miłośnik górnych brzmień, dobrego piwa i niekończących się remontów. Zawodowo informatyk w jednym z dużych komercyjnych banków. Jest chodzącym zaprzeczeniem stereotypu informatyka. Przez swoją muzyczną skrupulatność jest zmorą każdego realizatora.